Відповідальність за крадіжку електроенергії та електрообладнання

Шановні споживачі електричної енергії!

ПАТ «Черкасиобленерго» електропостачальна компанія, основною функцією та місією якої є максимально повне, ефективне та безпечне задоволення потреб споживачів електричною енергією, забезпечення надійного та безперебійного енергопостачання.

ПАТ «Черкасиобленерго» звертається та закликає споживачів електричної енергії до свідомих, відповідальних та взаємоефективних стосунків з електропостачальною компанією!

Товариство неодноразово надавало роз’яснення, що викрадення електроенергії та обладнання електромереж завдають значної шкоди як енергопостачальним компаніям, так і споживачам. Крадіжка електричної енергії та енергетичного обладнання однією особою може позбавити багатьох споживачів можливості отримувати електричну енергію.

Варто знати та пам’ятати, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність, відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику” від 16 жовтня 1997 р. № 575/97-ВР.

Правопорушенням в електроенергетиці, зокрема, згідно з цим Законом,є крадіжка електричної і теплової енергії, в тому числі:

  • споживання електроенергії понад договірні розміри;
  • самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Так згідно ст. 188 1 Кримінального Кодексу України за крадіжку електричної енергії шляхом самовільного використання без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове ) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб якщо такими діями завдано значної шкоди- карається штрафом від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років.

Ті самі дії вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб якщо вони завдали шкоду у великих розмірах - караються позбавленням волі на строк до 3 років.

У випадку виявлення фактів крадіжки електроенергії шляхом безоблікового користування, самовільного підключення до мереж електропостачальника, пошкодження приладів обліку, зриву (пошкодження) пломби та інших дій споживача, які приводять до зниження показників роботи приладу обліку або мереж, працівники ПАТ «Черкасиобленерго» складають акт про порушення Правил користування електричною енергією для населення (далі ПКЕЕН) та проводять припинення електропостачання. На підставі акту працівники Компанії обчислюють розмір завданих збитків згідно з методикою, затвердженою Постановою НКРЕ від 04.06.2006 року №562.

Відновлення електропостачання споживачу згідно з п. 36 ПКЕЕН здійснюється після усунення порушень і оплати споживачем збитків завданих Компанії та витрат на повторне підключення. У разі відмови споживача відшкодувати збитки ПАТ «Черкасиобленерго» передає матеріали до суду та виконавчої служби.

Більш суворо закон підходить до покарань за викрадення енергетичного обладнання:

·За крадіжку шляхом демонтажу чи будь-яким іншим способом електричних мереж кабельних ліній зв'язку та їх обладнання - передбачений штраф на звинувачену особу від 100 до 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до 3 років.

·Якщо ці дії будуть вчинені енергетичними рецидивістами вдруге їм загрожує позбавлення волі від 5 до 10 років.

Окрім того в відповідності з ст.194 1 Кримінального Кодексу України:

·За умисне знищення або пошкодження об'єктів електроенергетики якщо ці дії привели або могли привести до порушення стабільної роботи цих об'єктів або потягнути за собою загрозу для життя людей - карається штрафом до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин або виправними роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років або позбавленням волі на той самий строк.

· Те саме діяння вчинене шляхом підпалу вибуху чи іншим загально небезпечним способом або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки - карається позбавленням волі на строк від 3 до 10 років.

Шановні споживачі, звертаємо Вашу увагу та закликаємо до пильності, щоб уникнути ситуацій «крадіжок мимоволі».

Наприклад, переїжджаючи в нове помешкання, будьте уважними та пильними - перевірте прилад обліку, електроустановку та загальний стан електропроводки. Якщо в новому помешканні ви почали користуватися всіма електроприладами, при цьому не звернули уваги на те, що прилад обліку пошкоджений або відсутній взагалі - це зовсім не звільняє вас від відповідальності!

Якщо представник ПАТ «Черкасиобленерго» виявить відсутність приладу обліку або порушення в його роботі, то буде складений відповідний акт та визначена вартість необлікованої електроенергії та сума нанесених ПАТ «Черкасиобленерго» збитків (ПКЕЕН - п.53).

У разі, якщо ви самі виявили, наприклад, недоліки в роботі приладу обліку електричної енергії або відсутність пломб і письмово повідомили про це енергозбут за місцем проживання, то жоден акт з подальшим нарахуванням або навіть відключенням вам не загрожує.

У випадку виявлення зовнішнього пошкодження приладу обліку, зриву

пломби або його несправності, споживачі зобов'язані повідомити про це ПАТ «Черкасиобленерго» (ПКЕЕН - п.14). В іншому ж випадку всі порушення та несправності будуть трактовані представниками енергопостачальника як крадіжка електроенергії.

На превеликий жаль, працівникам товариства доводиться все частіше стикатися з крадіжками доброї волі. Візьмемо, наприклад, таке порушення ПКЕЕН, як накид проводів або підключення відмотуючого трансформатора. Це зроблено через незнання? Навряд чи. Господар приватного сектору, власник пилорами, зварювального апарату чи іншого потрібного в господарстві електрообладнання добре усвідомлює свої дії. Тому він і не допускає представників ПАТ «Черкасиобленерго» для обстеження приладів обліку, електроустановок та електропроводки. А це - пряме невиконання обов'язків споживача електричної енергії (ПКЕЕН - п.42). У випадку недопуску представників енергопостачальника до приладів обліку електроенергії, енергопостачальна компанія має право припинити постачання електроенергії на об'єкти споживача (ПКЕЕН - п.30).

Звертаємо увагу та нагалошуємо! Якщо Ви самі своєчасно письмово повідомите електропостачальника про пошкодження приладу обліку або зірвані пломби (до виявлення порушення працівниками Компанії) та за умови відсутності явних доказів навмисного пошкодження Вами приладу обліку, зриву пломб - нарахування збитків згідно Методики не проводиться.

Також реальною загрозою надійному та безперебійному постачанню електричної енергії споживачам Черкаської області є крадіжки енергетичного обладнання ПАТ «Черкасиобленерго», які набули сьогодні загрозливих масштабів.

Такі злочинні дії є однією з вагомих причин та найсерйозніших факторів дестабілізації внутрішнього енергоринку, крім того, вони являють собою велику загрозу для життя та можуть завдати непоправної шкоди як самим зловмисникам, так і зовсім не причетним людям, дітям тощо.

Оскільки розкрадання електроенергії та елементів електромережі може в будь-яку мить завдати шкоди споживачам ПАТ "Черкасиобленерго" звертається до мешканців м. Черкаси та області з проханням надавати будь-яку допомогу в боротьбі з цим явищем.

Шановні споживачі, мешканці м. Черкаси та області! Якщо ви стали свідком крадіжки електроенергії, помітили обірвані проводи на лініях електропередач, відкриту трансформаторну підстанцію, побачили роботи по демонтажу ліній або обладнання підстанцій людьми, що не є представниками ПАТ «Черкасиобленерго» (це легко розпізнати по спецодягу), негайно повідомте про це диспетчеру відповідного районного підрозділу (РЕМ) та /або зв’яжіться з нами за єдиним багатоканальним номером Кол-центру ПАТ «Черкасиобленерго» (0472) 33-87-87 (цілодобово, без вихідних та святкових днів).

 

З надією на свідомість та розуміння, ефективну взаємодію та співпрацю, працівники ПАТ «Черкасиобленерго», адже ми працюємо для ВАС!