Пам'ятка на випадок надзвичайних ситуацій

Цікаві уроки електробезпеки дітям (для школи)

Download
Урок-лекція.pdf
Adobe Acrobat Document 566.7 KB
Download
Слайди до уроку-лекції.pdf
Adobe Acrobat Document 2.4 MB
Download
Сертифікат.pdf
Adobe Acrobat Document 288.8 KB

ПАМ'ЯТКА З ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКИ

Правила електробезпеки для школярів

Уроки електробезпеки дітям

   Питання електробезпеки важливе та актуальне для кожного споживача електричної енергії. Знання та дотримання правил електробезпеки є запорукою безпечного користування електричною енергією.

   ПАТ «Черкасиобленерго» приділяє значну увагу вихованню грамотних та свідомих юних споживачів електроенергії. На цій сторінці сайту діти, та дорослі, матимуть можливість самостійно, в зручний час пройти цікаві он-лайн уроки з електробезпеки та розкрити багато цікавих фактів, дізнатися про користь електричної енергії, усвідомити небезпеку ураження електричним струмом, ознайомитися з правилами безпеки, які обов'язково будуть корисними у житті!  Бажаємо корисного та цікавого перегляду! 

Download
Урок 1. Що таке електрична енергія?
На першому уроці ви дізнаєтесь, що таке електрична енергія, як і коли люди навчилися використовувати дію електричного струму, що таке лінії електропередач, чому опори роблять такими високими, які є види електростанцій, що таке трансформатор та про історію енергетики черкаського краю.
urok1.pdf
Adobe Acrobat Document 1.7 MB
Download
Урок 2 Електричний струм.
Другий урок розкаже про електричний струм та будову атома, чи є електрика в батарейках, які є друзі та вороги у електричного струму.
urok2.pdf
Adobe Acrobat Document 834.7 KB
Download
Урок 3 Правила безпеки.
Третій урок присвячений правилам електробезпеки вдома та на вулиці, яких важливо обов’язково дотримуватись, щоб бути здоровими та неушкодженими.
urok3.pdf
Adobe Acrobat Document 1.8 MB
Download
Урок 4 Грамотний споживач електроенергії.
Пройшовши четвертий урок, ви будете знати, як бути грамотним споживачем електричної енергії, які права та обов’язки споживача е/е, що таке лічильники і як визначати скільки електричної енергії спожито.
urok4.pdf
Adobe Acrobat Document 1'007.4 KB

Заборонено:

 • підходити до обірваного дроту повітряної лінії, який лежить на землі чи звисає з опори ближче, ніж на 8 м;
 • підніматись на опори повітряних ліній електропередач;
 •  закидати дроти та інші предмети на проводи повітряних ліній електропередач;
 • відчиняти двері розподільчих щитів, силових шаф, трансформаторних підстанцій та проникати в приміщення електроустановок;
 • вилазити на дерева, що ростуть під проводами ліній електропередачі;
 • витирати електричні прилади та проводи, штепсельні розетки та вимикачі мокрою ганчіркою;
 • наливати воду у ввімкненні в електромережу чайники, праски, кавоварки;
 • затискати електропроводи дверима, віконними рамами;
 • підвішувати речі на проводи, вимикачі та розетки;
 • доторкатися до кабелів або проводів, ізоляція яких ушкоджена;
 • витягати за шнур вилку з розетки.

Батьки! Не забувайте щоденно нагадувати дітям правила безпечного користування електроенергією.

Що слід робити, якщо людина потрапила під напругу?

Якщо людина уражена електричним струмом, необхідно:

швидко звільнити потрепілого від дії електричного струму, оскільки від тривалості такої дії залежить важкість електротравми, в той же час діяти обережно, щоб не потрапити самому під дію струму. Найбезпечніший спосіб — вимкнути електроустановку, до якої торкається потерпілий за допомогою вимикача, рубильника чи іншого комутаційного апарату. 

У разі відсутності такої можливості, необхідно (Увага! При напрузі до 1000В!):

 • Перерубати провід, який торкається людини, сокирою або лопатою з сухим дерев’яним держаком.
 • Відкинути провід палицею, дошкою чи будь-яким іншим сухим предметом, що не проводить електричний струм. При цьому бажано ізолювати себе від землі, ставши, наприклад, на сухі дошку, пальто чи гумову підстилку.  
 • Відділити потерпілого від струмопровідних частин, відтягнувши його за одяг, якщо він  сухий та відстає від тіла. При цьому слід уникати дотику до металевих предметів і відкритих частин тіла потерпілого.
 • В крайньому випадку, коли необхідно доторкнутись до тіла потерпілого, потрібно одягнути діелектричні рукавички або обмотати руку сухим одягом.

Увага! Звільняючи потерпілого від дії електричного струму, слід діяти однією рукою.

Після усунення дії електричного струму, потерпілому слід надати першу допомогу,  попередньо викликавши „швидку допомогу”, а також повідомити про випадок черговому диспетчеру району електромереж (телефон диспетчера є на дверях електроустановки, або ж його знають диспетчери служб 101, 102, 103, 109).

Надання першої допомоги потерпілому починається з моменту звільнення його від дії електричного струму. Необхідні заходи першої допомоги —  підтримання основних життєвих функцій потерпілого до прибуття медперсоналу. Після того, як потерпілого звільнили від дії електричного струму його кладуть на спину та з’ясовують чи є дихання і пульс. У разі необхідності проведення штучного дихання та масажу серця:

 • Якщо допомогу надає одна особа, то на кожні два вдихання необхідно проводити 15 натискань на грудну клітку. За хвилину потрібно зробити не менше 60 натискань та 12 вдувань.
 • Якщо допомогу надають дві особи, то співвідношення дихання-масаж становить 1:5, тобто після одного глибокого вдування роблять п’ять натискань на грудну клітку.
 • Дітям від 1 до 12 років масаж серця  роблять однією рукою, в хвилину  від 70 до 100 натискань, а дітям до 1 року  —  від 100 до 120 натискань у хвилину двома пальцями (вказівним та середнім) на середину грудини або великими пальцями обох рук.
 • Штучне дихання та зовнішній масаж серця необхідно робити до відновлення самостійного дихання та діяльності серця в потерпілого або до його передачі медичному персоналу.

Якщо немає можливості викликати медичний персонал, необхідно забезпечити транспортування потерпілого до найближчої лікарні. Перевозити людину можна лише за умови стабільного пульсу та дихання.

Пам'ятайте! При звільненні від дії електричного струму і наданні першої допомоги потерпілому  дорога кожна хвилина.